ΜΟΙΡΑΣΤΕΙΤΕ

Την Παρασκευή 15 Μαρτίου 2024, την 2η και 3η ΔΩ, οι μαθητές/τριες της Α΄ τάξης και το Β3 του 2ου ΓΕΛ Κατερίνης  παρακολούθησαν στο αμφιθέατρο του σχολείου ενημερωτική δράση από την Αστυνομική Διεύθυνση Πιερίας με θέμα «Ασφαλής χρήση του Διαδικτύου»  στο πλαίσιο  του Σχεδίου Δράσης,  που καταρτίστηκε για το σχολικό έτος 2023-2024 και εντάσσεται στον θεματικό άξονα  «Σχέσεις μαθητών» και «Σχέσεις μαθητών και εκπαιδευτικών».

Ο κ. Τζάγκας Θεόδωρος, Αστυνόμος Β΄ της Αστυνομικής Διεύθυνσης Πιερίας,  ενημέρωσε τους μαθητές/τριες  για τους κινδύνους που ελλοχεύουν στο διαδίκτυο, ειδικά για ανηλίκους, τα μέτρα και τους τρόπους προστασίας που θα πρέπει να λαμβάνονται για τον περιορισμό ή και την αντιμετώπιση των κινδύνων αυτών, καθώς και την ανάγκη έγκυρης και έγκαιρης ενημέρωσης όλων μας.

Η Διευθύντρια κ. Ελένη Σαμαρά, ο Υποδιευθυντής  κ. Βασίλειος Μέλλιος   και η κ. Μαρίνα Τζιάτζιου  που  επιμελήθηκαν  την ενημερωτική δράση, ευχαριστούν θερμά την Αστυνομική Διεύθυνση Πιερίας για την άμεση ανταπόκριση στο αίτημα ενημέρωσης και για την ενδιαφέρουσα και εμπεριστατωμένη παρουσίαση.

Εκ μέρους της σχολικής κοινότητας

Ελένη Σαμαρά

Σχετικές Δημοσιεύσεις