ΜΟΙΡΑΣΤΕΙΤΕ

Μια μοναδική εμπειρία είχαν την ευκαιρία να αποκομίσουν οι νεαροί μαθητές/τριες του προγράμματος «Σχολεία -Πρέσβεις» του 2ου ΓΕΛ Κατερίνης με τη συμμετοχή τους στις εργασίες της συνεδρίας της Euroscola, την Πέμπτη 11 Απριλίου 2024. Οι νεαροί πρέσβεις του σχολείου μαζί με τις συντονίστριες του προγράμματος, εκπαιδευτικούς κ. Κουτρούπα Κατερίνα και κ. Κίτσιου Γεωργία, μετά από μια άκρως πετυχημένη και υψηλά βαθμολογημένη από το γραφείο του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου στην Ελλάδα, χρονιά δράσεων του έτους 2022-23, προσκλήθηκαν τιμητικά από το ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο, εκπροσωπώντας τη χώρα μας μαζί με σχολεία από την Πτολεμαΐδα, τη Φιλιππιάδα και την Κρήτη, για να μεταβούν στο Στρασβούργο  με καλυμμένα όλα τα έξοδα της συμμετοχής τους από το Ε.Κ και για να παρακολουθήσουν δια ζώσης τις εργασίες με θέμα:  “A EUROPE OF EQUAL OPPORTUNITIES? THE EUROPEAN PARLIAMENT’S DEFENCE OF WOMEN’S RIGHTS AND GENDER EQUALITY”, μυούμενοι, με αυτόν τον τρόπο, εμπειρικά στους θεσμούς της ευρωπαϊκής κοινοβουλευτικής δημοκρατίας.

Ανεπανάληπτη εμπειρία ζωής στάθηκε για όλους μας, εκπαιδευτικούς και μαθητές,  η συμμετοχή  μας στη συνεδρία του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου!

Σχετικές Δημοσιεύσεις