ΜΟΙΡΑΣΤΕΙΤΕ

Στο πλαίσιο του εκπαιδευτικού προγράμματος βιωματικής μουσειακής αγωγής «Ανακαλύπτουμε το αρχαίο Δίον», που πραγματοποιείται για 15η χρονιά με την υποστήριξη της ΔΔΕ Πιερίας και τη συνεργασία της Συμβούλου των Φιλολόγων Πιερίας, του Τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας του Α.Π.Θ. και της Εφορείας Αρχαιοτήτων Πιερίας, οι μαθητές και οι μαθήτριες των τμημάτων Α1 και Α3 του 2ου ΓΕΛ Κατερίνης επισκέφτηκαν το Μουσείο και τον Αρχαιολογικό χώρο του Δίου την Παρασκευή 9 Φεβρουαρίου 2024.

Το πρόγραμμα υλοποιήθηκε από τον κ. Πάρι Παπαγεωργίου, φιλόλογο του 3ο ΓΕΛ Κατερίνης και διδάκτορα αρχαιολογίας, με τη συνεργασία των φιλολόγων Θεοδωροπούλου Ευαγγελίας, Λιάπη Αθανασίας και του Θεολόγου Μάνου Βασίλη.

Με την καθοδήγηση του κ. Πάρι Παπαγεωργίου και σύμφωνα με τις αρχές της διερευνητικής και βιωματικής μάθησης, οι μαθητές χωρισμένοι σε ομάδες και βοηθούμενοι από τα φύλλα εργασίας που τους δόθηκαν, περιηγήθηκαν στον χώρο του μουσείου, περιεργάστηκαν τα εκθέματα, αναζήτησαν πληροφορίες και αντιλήφθηκαν τον τρόπο με τον οποίο η αρχαιολογική έρευνα θέτει ερωτήματα και δίνει απαντήσεις.

Στη συνέχεια ξεναγήθηκαν και στον αρχαιολογικό χώρο όπου ανακάλυψαν πτυχές της ζωής στο Αρχαίο Δίον και αισθάνθηκαν για λίγο “Πολίτες της τότε κοινωνίας”.

Η εμπειρία μιας τέτοιας διδακτικής επίσκεψης, βιωματικής και συνεργατικής αποτυπώθηκε στα θετικά σχόλια μαθητών και εκπαιδευτικών στο τέλος του προγράμματος. Η συμβολή του κ. Παπαγεωργίου, της ψυχής του προγράμματος, ήταν ανεκτίμητη.
Τον ευχαριστούμε πολύ!

Σχετικές Δημοσιεύσεις