ΜΟΙΡΑΣΤΕΙΤΕ

Τη Δευτέρα 8 Απριλίου 2024 το σχολείο μας συνέχισε την υλοποίηση της δράσης με τίτλο “Οι γονείς συζητούν με τους μαθητές για τα επαγγέλματα” με μια ομιλία – συζήτηση που πραγματοποιήθηκε στο αμφιθέατρο του σχολείου.

christodolara

Η κα Χριστοδολάρα Ρωξάνη, ψυχίατρος και γονέας μαθητή του σχολείου, συνομίλησε με τους μαθητές της Γ’ Λυκείου που ακολουθούν την κατεύθυνση των επιστημών Υγείας για το Ιατρικό επάγγελμα. Οι μαθητές ενημερώθηκαν για τις ιδιαιτερότητες του επαγγέλματος, τις σπουδές και τα προσόντα που απαιτούνται για την άσκηση του λειτουργήματος αυτού. Η συζήτηση επεκτάθηκε και στα υπόλοιπα επαγγέλματα του κλάδου της Υγείας και στις επαγγελματικές προοπτικές στην Ελλάδα και στο εξωτερικό. Κατά τη διάρκεια της κουβέντας, οι μαθητές είχαν τη δυνατότητα να διατυπώσουν τις απορίες τους και τους προβληματισμούς τους.

Ευχαριστούμε ιδιαίτερα την κα Χριστοδαλάρα Ρωξάνη για το χρόνο που αφιέρωσε στα παιδιά και τις πολύτιμες εμπειρίες ζωής που μοιράστηκε μαζί τους.

Σχετικές Δημοσιεύσεις