ΜΟΙΡΑΣΤΕΙΤΕ

Στους 5ους Περιφερειακούς Αγώνες Επιχειρηματολογίας Λυκείων των ΔΔΕ Πέλλας, Ημαθίας, Πιερίας και Κιλκίς η ομάδα Επιχειρηματολογίας – Αντιλογίας του 2ου ΓΕΛ Κατερίνης κατέκτησε την 3η θέση ανάμεσα σε 8 σχολεία. Η διοργάνωση πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη 10 Απριλίου στο 1ο ΓΕΛ Βέροιας και στους τελικούς αγώνες πήραν μέρος το 1ο ΓΕΛ Βέροιας, το 1ο ΓΕΛ Νάουσας, το 3ο ΓΕΛ Γιαννιτσών, το ΓΕΛ Κρύας Βρύσης, το 1ο ΓΕΛ Κατερίνης, το 2ο Πειραματικό ΓΕΛ Κιλκίς, το ΓΕΛ Γουμένισσας και το σχολείο μας.

Το 2ο ΓΕΛ, μαζί με το 1ο ΓΕΛ της πόλης μας, εκπροσώπησε στους αγώνες τον νομό Πιερίας, μετά την κατάκτηση της δεύτερης θέσης στους τοπικούς αγώνες επιχειρηματολογίας που πραγματοποιήθηκαν στο1ο ΓΕΛ Κατερίνης. Την αποστολή του νομού συνόδευσαν ο Διευθυντής ΔΔΕ Πιερίας κ. Μακρής, η Σύμβουλος Εκπαίδευσης Φιλολόγων κα Αγγέλη, ο κ. Παπαδόπουλος και η κ. Σάλτα από το διοικητικό προσωπικό της ΔΔΕ.

Το 2ο ΓΕΛ  Κατερίνης εδώ και πολλά χρόνια συμμετέχει στους συγκεκριμένους Αγώνες με ομάδες μαθητών/τριών που προετοιμάζονται από κοινού από  τους εκπαιδευτικούς Κουτρούπα Κατερίνα, Τζιάτζιου Μαρίνα, Μπασιά Ελένη και Καμηλάρη Παρασκευή.

Κατά τη φετινή χρονιά στην Β’ φάση των Αγώνων Επιχειρηματολογίας στη Βέροια συμμετείχαν ως ομιλητές η Καϊμακάμη Δέσποινα, ο Λαμπονίκος Θεόδωρος, ο Ματσέλος Παναγιώτης και  η Αγγελάκη-Μερτζεμέκη Σοφία. Την ομάδα πλαισίωναν η Γκουτζιμπίνη Σοφία, η Κωνσταντού Παναγιώτα και η Παλάσκα Μαργαρίτα.

Οι μαθητές/τριες εκπροσώπησαν επάξια το σχολείο και αποκόμισαν σημαντικές εμπειρίες ζωής. Μέσω των Αγώνων οι μαθητές/τριες εξασκούνται να σκέφτονται λογικά, ώστε να είναι ικανοί να καθορίζουν με ακρίβεια τα κεντρικά σημεία των θεμάτων που τους δίνονται, να παρουσιάζουν τις απόψεις τους με πειστικά επιχειρήματα και να αντιμετωπίζουν με ετοιμότητα τις ερωτήσεις που τους τίθενται. Κατά τη διάρκεια των δύο αναμετρήσεων ανέπτυξαν την επιχειρηματολογία τους με τρόπο σαφή και ιδιαίτερα δυναμικό, υποστήριξαν τις θέσεις τους με τεκμηρίωση και μας έκαναν όλους περήφανους, αποδεικνύοντας πως έχουν λόγο και άποψη.

Αξίζουν θερμά συγχαρητήρια στα παιδιά που πήραν μέρος στους Αγώνες καθώς και στους εκπαιδευτικούς μας για την κατάλληλη προετοιμασία τους!

Θέλουμε να ευχαριστήσουμε ιδιαιτέρως τους διοργανωτές αυτών των αγώνων, το 1ο ΓΕ.Λ  Βέροιας για την υπέροχη φιλοξενία καθώς και τους Κριτές των Αγώνων. Ευχαριστούμε, επίσης, το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας για την προσφορά, την υποστήριξη και τη συμπαράστασή του.

Συγχαρητήρια στα παιδιά μας και σε όλα τα παιδιά που συμμετείχαν και …λογομάχησαν!

Εκ μέρους της σχολικής κοινότητας
Ελένη Σαμαρά

Σχετικές Δημοσιεύσεις