ΜΟΙΡΑΣΤΕΙΤΕ

Την Τρίτη 06/02/2023 το 2ο ΓΕ.Λ. Κατερίνης πραγματοποίησε διδακτική επίσκεψη με τμήμα της Β΄ τάξης, στα πλαίσια του μαθήματος της φυσικής με υπεύθυνο καθηγητή τον κ. Ευστάθιο Τασχουνίδη,  αλλά και τα παιδιά που συμμετέχουν στο πρόγραμμα «Σχολεία Πρέσβεις του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου» (epas), καθώς και τους εθελοντές του προγράμματος με υπεύθυνες καθηγήτριες τις κ. Ευφραξία Γεωργαντά και κ. Σοφία Περδίκη.

Πιο συγκεκριμένα επισκεφτήκαμε το Μουσείο Logic Επιστήμης και Τεχνολογίας στην Κατερίνη, το οποίο δημιουργήθηκε από το Τμήμα Διοίκησης της Εφοδιαστικής Αλυσίδας, της Σχολής Οικονομίας και Διοίκησης του Διεθνούς Πανεπιστημίου της Ελλάδος και λειτουργεί στις εγκαταστάσεις του Πανεπιστημίου στην πρωτεύουσα της Πιερίας.

Πρόκειται για ένα μουσείο ξεχωριστό και διαφορετικό από τα  υπόλοιπα. Ο κ. Χρήστος Πετούσης, καθηγητής Φυσικής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και υπεύθυνος στο Μουσείο Επιστήμης και Τεχνολογίας του ΔΙ.ΠΑ.Ε, μας ξενάγησε και προσέφερε τις υπηρεσίες του για τη διάδοση της γνώσης για τις Επιστήμες και την Τεχνολογία στο ευρύτερο κοινό.

Κάποια από τα εκθέματα του μουσείο είναι:

• Λειτουργίες και Ιστορία της Εφοδιαστικής Αλυσίδας : Εικονόγραμμα της Εφοδιαστικής Αλυσίδας με παιχνίδια της PLAYMOBIL
  • Ιστορία των Υπολογιστών : Σειρά μουσειακών υπολογιστών, σκληρών δίσκων κ μονάδων αποθήκευσης από το 1981 μέχρι σήμερα
  • Ιστορία των τηλεπικοινωνιών και της μετάδοσης πληροφοριών : Σειρά μουσειακών συσκευών τηλεφώνων, τηλεφωνικών κέντρων, τηλετύπων, fax , ραδιοφώνων, τηλεοράσεων συσκευών αποθήκευσης και αναπαραγωγής ήχου και εικόνας, μηχανές λήψεως και προβολής
  • Διατάξεις και κατασκευές για την επεξήγηση φυσικών φαινομένων, μηχανών και θεωρίας της Φυσικής (Πηνία Tesla , Μηχανές Van der Graaf, κινητήρες Stirling , ασύρματη μεταφορά ενέργειας, κατασκευές στατικού ηλεκτρισμού, σωλήνας Rubens για στάσιμα κύματα, οπτικές ίνες κ μεταφορά πληροφορίας, ιδιότητες του φωτός, γυροσκόπιο , μαγνητική αιώρηση , εκκρεμές του Foucault ύψους 7 μέτρων)
  • Μέτρα και σταθμά : Μουσειακή συλλογή ζυγαριών και σταθμών
  • Πειραματική διάταξη για την αίσθηση της βαρύτητας και της κίνησης στο φεγγάρι και σε άλλους πλανήτες
  • Πειραματικές διατάξεις για πειράματα Χημείας και Βιολογίας.

Οι μαθητές παρακολούθησαν με μεγάλο ενδιαφέρον την παρουσίαση του μουσείου από τον κ. Πετούση.

Σχετικές Δημοσιεύσεις