ΜΟΙΡΑΣΤΕΙΤΕ

Στα πλαίσια της οργάνωσης των δράσεων μας και του προγράμματος «Σχολεία – Πρέσβεις του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου (EPAS)», μέλος του οποίου είναι το σχολείο μας, έγινε χρήση της εφαρμογής «Meet my mentor» από τους συμμετέχοντες εκπαιδευτικούς. H εν λόγω εφαρμογή δίνει τη δυνατότητα στους εμπλεκόμενους εκπαιδευτικούς να πραγματοποιήσουν κατ’ ιδίαν διαδικτυακές συναντήσεις με τον ακαδημαϊκό σύμβουλο του προγράμματος.

Πράγματι, σε συγκεκριμένη μέρα και ώρα, έλαβε χώρα τηλεδιάσκεψη με την κ. Δήμητρα Θεοφίλου, μέλος της ομάδας του ERDIC,  η οποία μας καθοδήγησε αναλυτικά σε σχέση με τις επιλογές των δράσεων που θα υλοποιήσει το σχολείο μας, εξηγώντας τους κεντρικούς θεματικούς άξονες αξιολόγησης για την τρέχουσα σχολική χρονιά δίνοντας πρακτικές συμβουλές και οδηγίες.

Οι δράσεις αφορούν στην ενημέρωση των μαθητών για το έργο και τις αρμοδιότητες του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου, βοηθώντας τους να δραστηριοποιηθούν και να συμμετέχουν ως ενεργοί και συνειδητοποιημένοι πολίτες στην εξέλιξη και τη βελτίωση του δημοσίου βίου και της δημοκρατίας στην Ευρωπαϊκή Ένωση.

Σχετικές Δημοσιεύσεις