ΜΟΙΡΑΣΤΕΙΤΕ

Το σχολείο μας, στο πλαίσιο των εκπαιδευτικών δραστηριοτήτων και της εξωστρέφειας της σχολικής μονάδας, έλαβε μέρος στο 3ο Διεθνές Μαθητικό Συνέδριο της ΕΛΕΜΑΣΥΝ που διεξήχθη στην ονειρική Πράγα της Τσεχίας από τις 1-6 Μαρτίου 2024 στον πανέμορφο χώρο του Συνεδριακού Κέντρου Olšanka. Συμμετείχαν 34 μαθητές/τριες και 3 συνοδοί από τις  2 έως τις  6 Μαρτίου.

Το θέμα της εργασίας μας ανήκε στην ενότητα της Άυλης Πολιτιστικής Κληρονομιάς και είχε  τίτλο «Η ιστορική διαδρομή της Πράγας μέσα από τις αρχιτεκτονικές της κατασκευές». Η ομάδα μας με την καθοδήγηση των  φιλολόγων,  της κ. Μαρίνας Τζιάτζιου και της κ. Παναγιώτας Τρύπου, κατασκεύασε και παρουσίασε στο κοινό βιβλίο με αναδιπλούμενες καλαίσθητες εικόνες ιστορικών μνημείων εστιάζοντας στην αρχιτεκτονική των κτιρίων της Πράγας και αναδεικνύοντας την πολιτιστική επίδραση σε κάθε επισκέπτη. Η παρουσίαση της εργασίας  των μαθητών ήταν άψογη και τα σχόλια των συνέδρων επαινετικά.

Παράλληλα με τις εργασίες του Συνεδρίου, οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί περιηγήθηκαν και απόλαυσαν την πόλη της Πράγας, με επισκέψεις στα πιο όμορφα και χαρακτηριστικά της σημεία. Η μαγευτική πόλη της Πράγας, ωστόσο, δεν ήταν ο μόνος σταθμός της εκπαιδευτικής περιήγησης. Οι μαθητές/τριες είχαν την ευκαιρία να επισκεφθούν το Μόναχο και τη Νυρεμβέργη να θαυμάσουν τα αξιοθέατά τους και να ενημερωθούν για την ιστορία τους.

Το ταξίδι αυτό ήταν  μια υπέροχη εμπειρία για όλους και όλες. Οι μαθητές αποκόμισαν μοναδικές εμπειρίες και βιώματα που θα τους συνοδεύουν σε όλη τους τη ζωή. Εμείς με την σειρά μας θέλουμε να τους ευχαριστήσουμε για την άψογη συνεργασία.

Θερμά συγχαρητήρια στην ομάδα μαθητών/τριών  και στους εκπαιδευτικούς Μαρίνα Τζιάτζιου και Παναγιώτα Τρύπου για την επιτυχή συμμετοχή στο διεθνές συνέδριο στην Πράγα της Τσεχίας καθώς και στους γονείς για την παρότρυνση και τη στήριξη!

Μπορείτε να απολαύσετε την εργασία μας στον παρακάτω υπερσύνδεσμο.

Εκ μέρους της σχολικής κοινότητας

Ελένη Σαμαρά

Σχετικές Δημοσιεύσεις