ΜΟΙΡΑΣΤΕΙΤΕ

Με απόλυτη επιτυχία ολοκληρώθηκε η γιορτή για την 25η Μαρτίου 1821 στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του συγκροτήματός μας την Παρασκευή 22-3-2024. Το αφιέρωμα περιλάμβανε το χρονικό των γεγονότων διανθισμένο με ποιήματα, αποσπάσματα απομνημονευμάτων, μουσική, τραγούδια από χορωδία και οπτικοακουστικό υλικό σχετικό με τα γεγονότα της Επανάστασης που κράτησαν αμείωτο το ενδιαφέρον εκπαιδευτικών και μαθητών που παρακολουθούσαν.

Οι μαθητές/τριες μας υπενθύμισαν πως η Επανάσταση των Ελλήνων υπήρξε ταυτόχρονα και ένα Ευρωπαϊκό ιστορικό γεγονός, που έφερε στο προσκήνιο το αίτημα για ελευθερία και αυτοδιάθεση των λαών. Επίσης, ανέδειξαν τους παράγοντες που συνέβαλαν στον ξεσηκωμό των υπόδουλων  για Λευτεριά, τονίζοντας μάλιστα τη σημασία της παιδείας στην αφύπνιση  του  ελληνισμού και τη διατήρηση της πολιτισμικής και εθνικής ταυτότητάς μας δίνοντας παράλληλα την πρέπουσα βαρύτητα στο θρησκευτικό νόημα της επετείου.  Στο τέλος οι μαθητές και οι μαθήτριες κέρδισαν το θερμό χειροκρότημα των θεατών, μαθητών/τριών και εκπαιδευτικών!

Θερμά συγχαρητήρια στην Φιλόλογο κ. Αθανασία Λιάπη που διοργάνωσε τη γιορτή και στα παιδιά που συμμετείχαν!

Επίσης, θερμά συγχαρητήρια στους μαθητές και τις μαθήτριές μας για το παράστημα, το ήθος και την άρτια εμφάνισή τους στην παρέλαση για την Εθνική Επέτειο της 25ης Μαρτίου 1821 τη Δευτέρα 25-3-2024!  Οι μαθητές και οι μαθήτριες έχοντας μυηθεί στα ιδανικά και τις αξίες της πατρίδας μας, με την άψογη παρουσία τους έστειλαν  το μήνυμα της άρνησης και της μη υποταγής στον οποιοδήποτε κατακτητή.

Πολλά συγχαρητήρια στον υποδιευθυντή του σχολείου κ. Βασίλειο Μέλλιο που συνόδευε το τμήμα και  στην καθηγήτρια Φυσικής Αγωγής κ. Ελένη Αγγελοπούλου!

Εκ μέρους της σχολικής κοινότητας

Ελένη Σαμαρά

Σχετικές Δημοσιεύσεις