ΜΟΙΡΑΣΤΕΙΤΕ

Στη Γενική Διάσκεψη της UNESCO, τον Οκτώβριο του 1999, η 21η Μαρτίου κηρύχτηκε ως παγκόσμια ημέρα ποίησης. Η ισημερία που δηλώνει την αρχή της άνοιξης ήταν ημερομηνία συμβατική και για την αρχή της ποίησης.
Με αφορμή αυτή την ημέρα, μαθητές και μαθήτριες του Σχολείου μας, με την καθοδήγηση των φιλολόγων Κατερίνας Κουτρούπα και Παναγιώτας Τρύπου, συντονίστηκαν σε ρυθμούς ποιητικούς μέσα από ένα ειδικό θεματικό αφιέρωμα που εκείνες οργάνωσαν.
Ειδικότερα:
Την Τετάρτη 20 Μαρτίου 2024 στις 10:00 π.μ. στο αμφιθέατρο του σχολείου, θεωρώντας ότι δεν υπάρχει καλύτερος τρόπος να γνωρίσουμε την Ποίηση παρά μέσα από τα μάτια των εκπροσώπων της, συζητήσαμε με την ποιήτρια Χρυσούλα Λουλοπούλου για την παρουσία της ποίησης στη ζωή μας, για το πώς μπορεί να καλλιεργήσει κανείς σε ένα παιδί την αγάπη για την ποίηση και μοιραστήκαμε αγαπημένες ποιητικές στιγμές της.

Η όλη δράση υλοποιήθηκε με ιδιαίτερο ενδιαφέρον από μεγάλη μερίδα της μαθητικής κοινότητας, ενώ δεν ήταν λίγοι αυτοί που στο Σχεδιαστήριο συμμετείχαν σε ένα ενδιαφέρον βιωματικό εργαστήριο με την ποιήτρια. Οι μαθητές μας «γιόρτασαν» την ιδιαίτερη αυτή ημέρα εκθέτοντας ποιητικούς προβληματισμούς και κάνοντας τις δικές τους «ποιητικές δοκιμές» μετά τα ερεθίσματα που έλαβαν από τη «συνάντησή» τους με την κ. Λουλοπούλου.
Η απλότητα, ο αυθορμητισμός, η ειλικρίνεια, η αμεσότητά της αλλά και το γνήσιο ενδιαφέρον των μαθητών συνέβαλαν αφενός στην ουσιαστική επικοινωνία ανάμεσα σε όλους τους εμπλεκόμενους και αφετέρου στην ανάδειξη της σημασίας που η Ποίηση έχει για τη ζωή μας.
Η ποίηση τόνισε η κ. Χρυσούλα Λουλοπούλου «δεν μπορεί παρά να αποτελεί απόσταγμα ψυχής, οπότε κι εγώ καταγράφω ό,τι έχει κατακαθίσει μέσα μου. Από την ανησυχία για τους καιρούς, από τις διαπροσωπικές σχέσεις των ανθρώπων κι από τη φιλία μέχρι τον έρωτα, που αποτελεί ένα μεγάλο κομμάτι των στίχων μου».

Ήταν μια ξεχωριστή συνάντηση, με ιδιαίτερο συγκινησιακό φορτίο!
Ευχαριστούμε από καρδιάς την κ. Χρυσούλα Λουλοπούλου και τις εκπαιδευτικούς που διοργάνωσαν το αφιέρωμα και έδωσαν την ευκαιρία στους μαθητές/τριες να αλληλεπιδράσουν με την ποιήτρια και να έχουν μια δημιουργική επαφή με την ποίηση.

Εκ μέρους της σχολικής κοινότητας
Ελένη Σαμαρά

Αμέσως μετά τα δύο ποιήματα της καλεσμένης μας Χρυσούλας Λουλοπούλου για την ποίηση.

Κάποια ποιήματα που έγραψαν οι μαθητές με αφορμή ποιήματα άλλων ποιητών που διάβασαν.

Εντυπώσεις των μαθητών από την εκδήλωση

Σχετικές Δημοσιεύσεις