ΜΟΙΡΑΣΤΕΙΤΕ

Την Τετάρτη 13 Μαρτίου 2024 το σχολείο μας εγκαινίασε την υλοποίηση μιας δράσης με τίτλο “Οι γονείς συζητούν με τους μαθητές για τα επαγγέλματα” με μια ομιλία – συζήτηση που πραγματοποιήθηκε στο αμφιθέατρο του σχολείου. Ο κος Μπίσμπας Λάζαρος, Ψυχολόγος με μεταπτυχιακές και διδακτορικές σπουδές, αλλά και γονέας δύο μαθητών του σχολείου, συνομίλησε με τους μαθητές της Γ’ Λυκείου του Προσανατολισμού Θεωρητικών Σπουδών για το επάγγελμα του Ψυχολόγου. Η συζήτηση επικεντρώθηκε στις ιδιαιτερότητες του επαγγέλματος, στις σπουδές που απαιτούνται και στις σχολές που υπάρχουν στην Ελλάδα σε αυτό το αντικείμενο, τις επαγγελματικές προοπτικές κ.α. Επίσης, οι μαθητές είχαν τη δυνατότητα να διατυπώσουν τις απορίες τους και τους προβληματισμούς τους, ενώ η συζήτηση επεκτάθηκε και σε γενικότερα θέματα Επαγγελματικού Προσανατολισμού.

IMG 20240313 101929

Η δράση αυτή υλοποιείται στο πλαίσιο του Σχεδίου Δράσης που καταρτίστηκε για το σχολικό έτος 2023-2024 και εντάσσεται στον θεματικό άξονα “Σχολείο και Οικογένεια”. Έχει ως στόχο να φέρει σε επαφή γονείς – επαγγελματίες με τους μαθητές της Γ’ Λυκείου, έτσι ώστε να μεταφέρουν στα παιδιά τις εμπειρίες τους από τον εργασιακό στίβο και να τους βοηθήσουν στην επιλογή σχολής και στον επαγγελματικό τους προσανατολισμό. Έχουν προγραμματιστεί για τη συνέχεια της χρονιάς  και άλλες συζητήσεις για τους μαθητές των υπόλοιπων επιστημονικών πεδίων.

Σχετικές Δημοσιεύσεις