ΜΟΙΡΑΣΤΕΙΤΕ

Την Παρασκευή 12 Απριλίου πραγματοποιήθηκε Διδακτική Επίσκεψη της Γ΄ Λυκείου στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο και το Πανεπιστήμιο Μακεδονίας στη Θεσσαλονίκη.

Συγκεκριμένα η Ομάδα Προσανατολισμού Ανθρωπιστικών Σπουδών επισκέφτηκε τον Πύργο του Α.Π.Θ., και ενημερώθηκε από τους Υπεύθυνους του Παιδαγωγικού Τμήματος Δημοτικής Εκπαίδευσης, και του Τμήματος Επιστημών Προσχολικής Αγωγής και Εκπαίδευσης, για τις σπουδές, τις δράσεις και τις επαγγελματικές προοπτικές των σπουδαστών τους.

Παράλληλα, περιηγήθηκε στους χώρους του Πύργου και ξεναγήθηκε σε αίθουσες διδασκαλίας, σε εργαστηριακές αίθουσες καθώς και στη βιβλιοθήκη των δύο Τμημάτων. Θαύμασαν τη θέα που προσφέρει το κτήριο από τα κάστρα μέχρι τον Θερμαϊκό και ενθουσιάστηκαν για τον υλικοτεχνικό εξοπλισμό που παρέχεται στους φοιτητές των Τμημάτων.

Η Ομάδα Προσανατολισμού Οικονομίας και Πληροφορικής επισκέφτηκε το ΠΑ.ΜΑΚ., ξεναγήθηκε στους χώρους του και ενημερώθηκε για τα Τμήματα του Πανεπιστημίου. Περιηγήθηκε στα αμφιθέατρα και επισκέφτηκαν την αίθουσα τελετών καθώς και την αίθουσα τηλεδιάσκεψης. Οι μαθητές και οι μαθήτριες παρακολούθησαν με ενδιαφέρον τις πληροφορίες που αφορούν τις σπουδές και τις επαγγελματικές προοπτικές που ανοίγονται για τους φοιτητές, ενώ έδειξαν και ιδιαίτερο ενδιαφέρον για τους χώρους συγκέντρωσης των φοιτητών που υπάρχουν στην είσοδο του κτηρίου.

Το τμήμα του προσανατολισμού Θετικών Σπουδών της Γ’ Λυκείου επισκέφτηκε αρχικά το τμήμα Πολιτικών Μηχανικών της Πολυτεχνικής Σχολής του ΑΠΘ. Η Πρόεδρος του τμήματος καθηγήτρια κα. Τσικαλουδάκη Αικατερίνη υποδέχτηκε και ενημέρωσε τους μαθητές για τις σπουδές, τα μαθήματα, τους τομείς, τις επαγγελματικές προοπτικές και πολλά άλλα που σχετίζονται με την επιστήμη του Πολιτικού Μηχανικού. Οι μαθητές επίσης ξεναγήθηκαν στους χώρους του Εργαστηρίου Οικοδομικής από την κα Τσικαλουδάκη και στο Εργαστήριο Δομικών Υλικών από την καθηγήτρια κα. Στεφανίδου Μαρία.

Στη συνέχεια η ομάδα των μαθητών επισκέφτηκε το τμήμα Φυσικής της Σχολής Θετικών Επιστημών του Α.Π.Θ. Εκεί μας υποδέχτηκε ο καθηγητής κος Μολοχίδης Αναστάσιος και στη συνέχεια οι μαθητές επισκέφτηκαν το εργαστήριο Μαγνητισμού και Μαγνητικών Υλικών όπου ενημερώθηκαν για την ερευνητική δραστηριότητα του Εργαστηρίου από τον καθηγητή κο Σαραφίδη Χαράλαμπο.

Στο τέλος οι μαθητές με τη συνοδεία του κου Μολοχίδη ανέβηκαν στην ταράτσα του κτιρίου της Σχολής όπου βρίσκεται το Εργαστηρίο Φυσικής της Ατμόσφαιρας όπου γίνονται μετρήσεις και καταγραφή των αέριων ρύπων, της ηλιακής ακτινοβολίας, των αιωρούμενων σωματιδίων κ.α. Εκεί ενημερώθηκαν από τους συντοπίτες μας κυρίους Μιχαηλίδη Κωνσταντίνο και Νικολή Δημήτριο που αποτελούν μέλη της ερευνητικής ομάδας, για τη λειτουργία και το γενικότερο ερευνητικό έργο του Εργαστηρίου.

Σχετικές Δημοσιεύσεις