ΜΟΙΡΑΣΤΕΙΤΕ

Την Τρίτη 6 Φεβρουαρίου είχαμε τη τιμή να φιλοξενήσουμε στη βιβλιοθήκη του σχολείου μας τους κύριους Πετούση Χρήστο και Γκρέμο Αναστάσιο. Ο κ. Πετούσης Χρήστος είναι καθηγητής Φυσικής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και υπεύθυνος στο Μουσείο Επιστήμης και Τεχνολογίας του ΔΙ.ΠΑ.Ε. Ο κ. Γκρέμος Αναστάσιος είναι συνταξιούχος καθηγητής Μαθηματικών της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης με μεταπτυχιακό τίτλο στα Συστήματα Πληροφορικής και εξωτερικός συνεργάτης του ΔΙ.ΠΑ.Ε.

Στα πλαίσιο του προγράμματος «Σχολεία Πρέσβεις του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου» μας έδωσαν μια πολύ ενδιαφέρουσα συνέντευξη σχετικά με τον Ψηφιακό Γραμματισμό και Μετασχηματισμό. Οι μαθητές που συμμετέχουν στο πρόγραμμα, καθώς και πολλοί εθελοντές είχαν την ευκαιρία να θέσουν επίκαιρα ερωτήματα που τους απασχολούν σχετικά με τη ραγδαία εξέλιξη της τεχνολογίας της τεχνητής νοημοσύνης, τις ψευδείς ειδήσεις και την κυβερνοασφάλεια.

Βίντεο: Μαργαρίτα Αιολίου
Ηχογράφηση: Ιωάννης Μαυρόπουλος