ΜΟΙΡΑΣΤΕΙΤΕ

Την Τετάρτη 6 Δεκεμβρίου με μαθητές της Α΄ και της Β΄Λυκείου ταξιδέψαμε στη Σκιάθο των αρχών του 20ου αιώνα με τη “Φόνισσα” του Παπαδιαμάντη. Συγκεκριμένα οι μαθητές και μαθήτριες με συνοδούς εκπαιδευτικούς του σχολείου μας μετέβησαν στο Κινηματοθέατρο Ευκαρπίδη για να παρακολουθήσουν την ταινία “Φόνισσα” σε σκηνοθεσία της Εύας Νάθενα. Μια κινηματογραφική ταινία που αναβιώνει τόσο αληθινά την εποχή εκείνη, που σου χτίζει την αγωνία βήμα βήμα, που σε σφυροκοπά με τη βία σε βάρος των γυναικών σε ένα ασφυκτικό περιβάλλον με προδιαγεγραμμένη μοίρα για εκείνες με μόνη, ίσως, οδό διαφυγής την πρόωρη θανάτωσή τους και που φτάνει στην κορύφωση και το ξέσπασμα της ηρωίδας που υπέμεινε τόσα και ποτέ δεν αγαπήθηκε.

Η ταινία ξεκίνησε έχοντας ως μότο μία φράση του Οδυσσέα Ελύτη από το έργο του, «Η μαγεία του Παπαδιαμάντη» «Μια μέρα το παρελθόν θα μας αιφνιδιάσει με τη δύναμη της επικαιρότητάς του. Δεν θα ‘χει αλλάξει εκείνο αλλά το μυαλό μας» και  έκλεισε με πληροφορίες και αναφορές στο νομικό πλαίσιο του θεσμού του γάμου, στην υποχρέωση της προίκας, που καθόριζε την μοίρα των γυναικών σε παλαιότερες εποχές και επηρέασε ως αίτημα τον αγώνα τους για την κατοχύρωση της ισότητας των δύο φύλων.

Την παρακολουθήσαμε με μεγάλο ενδιαφέρον καθώς μας ταξίδεψε σε εποχές και τόπους στον χωροχρόνο, μας γέμισε δέος αλλά και βαθιά συγκίνηση για τα πάθη γενεών που ακολουθούν τον αγώνα της Γυναίκας για την αληθινή Δικαίωση. Αριστουργηματική ταινία με εξαιρετική σκηνοθεσία και  φωτογραφία. Καθηλωτικό σενάριο, βαθιά στοχαστικό. Εξαιρετικές ερμηνείες!

Σχετικές Δημοσιεύσεις