ΜΟΙΡΑΣΤΕΙΤΕ

Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε ιδιαίτερα τον κ. Τσολακίδη Ηλία, ιδρυτικό μέλος της Εθελοντικής Ομάδας Δράσης Ν. Πιερίας, για την άμεση και θερμή ανταπόκριση του στο κάλεσμά μας προκειμένου να παρουσιάσει στη σχολική μας κοινότητα τις δράσεις της Εθελοντικής Ομάδας Δράσης Νομού Πιερίας.

Η πρόσκληση ήταν συνακόλουθο της επιδίωξής μας να καλλιεργήσουμε στους μαθητές και τις μαθήτριες μας το πνεύμα του εθελοντισμού και οι δράσεις της Ομάδας που αφορούν ευρύ φάσμα της κοινωνικής μας ζωής ήταν ο καλύτερος προπομπός της ευόδωσης αυτής της επιδίωξης μας. Οι μαθητές του σχολείου μας και η ομάδα «Σχολεία Πρέσβεις του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου» παρακολούθησαν με μεγάλο ενδιαφέρον την παρουσίαση του κυρίου Τσολακίδη που αφορούσε στην κυκλική οικονομία, που είναι το μέγα ζητούμενο αυτήν την στιγμή στην Ευρωπαϊκή ένωση. στην ανακύκλωση φαρμάκων και στην συνεργασία της Εθελοντικής Ομάδας Δράσης Ν. Πιερίας με το Υπουργείο Παιδείας του Λουξεμβούργου και με ευρωπαϊκές σχολές της Γαλλίας, του Λουξεμβούργου και της Αυστρίας στα πλαίσια του προγράμματος Erasmus Solidarity Corpus.

Σχετικές Δημοσιεύσεις