ΜΟΙΡΑΣΤΕΙΤΕ

Στο πλαίσιο των καθιερωμένων εκδηλώσεων για την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940 πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή, 27 Οκτωβρίου 2023, στην Αίθουσα Πολλαπλών Χρήσεων  του 2ου και 5ου ΓΕΛ Κατερίνης  εκδήλωση η οποία ήταν αφιερωμένη στη Σημαία και στην Εθνική Επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940.

Η εκδήλωση ξεκίνησε με την ανάγνωση του Πρακτικού του Συλλόγου Διδασκόντων από την καθηγήτρια κ. Παναγιώτα Τρύπου και στη συνέχεια έγινε η παράδοση της σημαίας από τη Διευθύντρια στον σημαιοφόρο και τους παραστάτες που ορίστηκαν για τον εορτασμό των Εθνικών Επετείων.

Συγκεκριμένα,  σημαιοφόρος για την γιορτή της 28ης Οκτωβρίου ορίστηκε η μαθήτρια Βραχνού Νικολέτα με γενικό βαθμό «Άριστα» 19,9 (για την παρέλαση της 25ης Μαρτίου ο μαθητής Αντωνίου Αλέξανδρος με γενικό βαθμό «Άριστα» 19,9) και παραστάτες από την Γ’ τάξη οι μαθητές Αντωνίου Αλέξανδρος με βαθμό «Άριστα» 19,9 και Κουλουκουργιώτης Ιωάννης με βαθμό «Άριστα» 19,8. Παραστάτριες από τη Β’ τάξη ορίστηκαν οι Παπουτσίδου Δάφνη και η Τράντα Μαρία με βαθμό «Άριστα»  19,9. Παραστάτες από την Α’ τάξη ορίστηκε ο Αδαμίδης Ιωάννης για την 16η Οκτωβρίου και η Πέλπα Δανάη-Χριστίνα για την παρέλαση της 28ης Οκτωβρίου.

Την παράδοση ακολούθησε το επετειακό αφιέρωμα των μαθητών/τριών, όπου μέσα από την ιστορική αναδρομή, τη στοχευμένη παραστατική αφήγηση, το ταλέντο τους   και την προβολή των ιστορικών ντοκουμέντων της περιόδου,  παρουσιάστηκε η νικηφόρα πορεία  του έπους του ’40 στα αλβανικά βουνά, η αντίσταση και  ο ηρωισμός του λαού μας μέχρι τη χαρμόσυνη μέρα της απελευθέρωσης. Οι μαθήτριες και οι εκπαιδευτικοί, που οργάνωσαν το επετειακό αφιέρωμα  τιμής και μνήμης, κατέβαλαν μεγάλη προσπάθεια και δικαιώθηκαν από το αποτέλεσμα και το παρατεταμένο θερμό χειροκρότημα των παρισταμένων.

Στη συνέχεια απονεμήθηκαν τα αριστεία και  τα βραβεία στους μαθητές/τριες  που διακρίθηκαν για την υψηλή επίδοση και το άριστο ήθος τους κατά το σχολικό έτος 2022 – 2023.

Συγχαρητήρια στις μαθήτριες που συμμετείχαν  και στους εκπαιδευτικούς που επιμελήθηκαν την εορταστική  εκδήλωση,  κ. Παναγιώτα Τρύπου και   κ. Μαρίνα Τζιάτζιου.

Το Σάββατο 28  Οκτωβρίου 2023 μετά την κατάθεση στεφάνων οι μαθητές και οι μαθήτριές μας παρήλασαν με λεβεντιά και χάρη, κάνοντας γονείς και καθηγητές υπερήφανους.

Συγχαρητήρια σε όλους του μαθητές και τις μαθήτριές μας! Συγχαρητήρια και στον καθηγητή Φυσικής Αγωγής κ. Βασίλειο Μέλλιο για το άρτιο αποτέλεσμα.

Εκ μέρους του Συλλόγου Διδασκόντων

Ελένη Σαμαρά