ΜΟΙΡΑΣΤΕΙΤΕ

Το σχολείο μας παρέλαβε από την ΠΑΝΕΚΦΕ (Πανελλήνια Ένωση Υπευθύνων Εργαστηριακών Κέντρων Φυσικών Επιστημών) τον σχετικό έπαινο για την συμμετοχή μας στο πείραμα του Ερατοσθένη για την μέτρηση της ακτίνας της Γης Το πείραμα αυτό υλοποιήθηκε στις 20 Μαρτίου 2024, την ημέρα της εαρινής ισημερίας από μαθητές της Β και Γ Λυκείου και αποτελεί αναβίωση του ιστορικού πειράματος του Ερατοσθένη. Θεωρείται ως ένα από τα ομορφότερα πειράματα στην ιστορία των Φυσικών Επιστημών και γενικότερα του ανθρώπινου πολιτισμού. Καταδεικνύει ότι πολλές φορές με απλά μέσα και με τη δύναμη του ανθρώπινου νου μπορούμε να φτάσουμε σε θαυμαστά αποτελέσματα.

Η ΠΑΝΕΚΦΕ έχει αναρτήσει τον χάρτη των σχολείων στον οποίο μπορείτε να δείτε τα σχολεία που συμμετείχαν, τις μετρήσεις τους και μια χαρακτηριστική φωτογραφία.

Σχετικές Δημοσιεύσεις