ΜΟΙΡΑΣΤΕΙΤΕ

Την Τρίτη 18/06/2024 πραγματοποιήθηκε στο 2ο ΓΕΛ Κατερίνης ενδοσχολική επιμόρφωση με εισηγητή  τον  κ. Ευστάθιο Τασχουνίδη,  εκπαιδευτικό του σχολείου κλ. ΠΕ 04.01, με θέμα: «Ανεστραμμένη τάξη – Flipped Classroom και λειτουργία της e-class».

Η ενδοϋπηρεσιακή επιμόρφωση είχε ως στόχο να παρουσιάσει ένα εναλλακτικό μοντέλο διδασκαλίας και μάθησης, γνωστό ως Aνεστραμμένη τάξη, το οποίο στηρίζεται στην αντιστροφή της μέχρι σήμερα ακολουθούμενης δομής ενός μαθήματος. Η ανεστραμμένη τάξη (Flipped Classroom) είναι ένα μοντέλο διδασκαλίας που με τη χρήση της πληροφορικής αντιστρέφει τη σημερινή παραδοσιακή διδασκαλία.

Τα τελευταία χρόνια η ανεστραμμένη τάξη κερδίζει όλο και περισσότερο το ενδιαφέρον της εκπαιδευτικής κοινότητας τόσο σε ελληνικό όσο και σε παγκόσμιο επίπεδο καθώς είναι μια μέθοδος που βελτιώνει τη μαθησιακή απόδοση των μαθητών, αυξάνει την συνεργασία, την αλληλοεπίδραση και την αυτονομία τους, τους εμπλέκει ενεργά στη μαθησιακή διαδικασία και τέλος, βοηθάει στη καλύτερη διαχείριση του διδακτικού χρόνου εντός της σχολικής αίθουσας.

Ευχαριστούμε τον κ.  Ευστάθιο Τασχουνίδη για την ουσιώδη, περιεκτική και χρήσιμη παρουσίαση!

Σχετικές Δημοσιεύσεις