ΜΟΙΡΑΣΤΕΙΤΕ

Την Τετάρτη 19/06/2024 στο πλαίσιο της ενδοσχολικής επιμόρφωσης των εκπαιδευτικών (άρθρα 95 και 96 του Ν. 4823/2021, Φ.Ε.Κ. 136 Α’/3-8-2021) πραγματοποιήθηκε ενδοσχολική επιμόρφωση από την Ψυχολόγο του σχολείου κα Δαραή Ναταλία με θέμα: «Διαχείριση περιστατικών  κακοποίησης  και παραμέλησης ανηλίκων».

Η ενδοϋπηρεσιακή επιμόρφωση είχε ως στόχο να παρουσιάσει μια συγκεντρωτική καταγραφή των ενεργειών και  των διαδικασιών που καλούνται να ακολουθήσουν οι εκπαιδευτικοί, στο πλαίσιο πάντα της διεπιστημονικής συνεργασίας και σύμφωνα με την ισχύουσα ελληνική νομοθεσία. Επιπλέον, να ενισχύσει περαιτέρω τους/τις εκπαιδευτικούς για το θέμα και να προσφέρει εκείνα τα εργαλεία που θα τους δώσουν τη δυνατότητα, ώστε να αντιλαμβάνονται και να διαχειρίζονται με τον ενδεδειγμένο τρόπο περιστατικά κακοποίησης παιδιών.

Ευχαριστούμε θερμά την κ. Δαραή Ναταλία  για την εξαιρετική εισήγησή της και την πρόθυμη ανταπόκρισή της στην πρόσκληση του σχολείου.

Σχετικές Δημοσιεύσεις