ΜΟΙΡΑΣΤΕΙΤΕ

Με μεγάλη χαρά σας ανακοινώνουμε ότι το 2ο Γενικό Λύκειο Κατερίνης, στο πλαίσιο του προγράμματος “Σχολεία-Πρέσβεις του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου – EPAS”, αναγορεύτηκε μετά από αξιολόγηση σε “Σχολείο-Πρέσβης του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου” και κατά το σχολικό έτος 2022-23. Στο Πρόγραμμα, που διοργανώνεται από  το Γραφείο του  Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου στην Ελλάδα  και υλοποιείται με την έγκριση και υποστήριξη τόσο της Βουλής των Ελλήνων, όσο και του Υπουργείου Παιδείας, το σχολείο μας συμμετείχε για δεύτερη φορά  με υπεύθυνες καθηγήτριες τις κ. Αικατερίνη Κουτρούπα, κ. Γεωργία Κίτσιου, κ. Ευαγγελία Θεοδωροπούλου, κ. Παναγιώτα Τρύπου.

Σκοπός του Προγράμματος είναι η αναβάθμιση της γνώσης των νέων γύρω από τον ευρωπαϊκό κοινοβουλευτισμό και τις αξίες της πολιτικής δημοκρατίας στην Ευρώπη, ώστε να μπορούν να συμμετέχουν πιο ενεργά στη διαμόρφωση του δημοσίου βίου και στην εμπέδωση της πολιτικής δημοκρατίας στην Ευρωπαϊκή Ένωση. Ένας άλλος βασικός στόχος του Προγράμματος είναι η εξοικείωση των μαθητών με τις βασικές πολιτικές και τα θεσμικά όργανα της Ευρωπαϊκής Ένωσης και ιδιαίτερα με το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο το οποίο εκπροσωπεί τους Ευρωπαίους πολίτες.

Οι μαθητές/μαθήτριες και οι εκπαιδευτικοί που συμμετείχαν στο πρόγραμμα EPAS οργάνωσαν μια σειρά δράσεων που είχαν ως θεματικές τις θεμελιώδεις αξίες της Ευρωπαϊκής Ένωσης και τις πολιτικές περιβαλλοντικής ευαισθητοποίησης της ΕΕ σε ζητήματα βιώσιμης ανάπτυξης. Τα αποτελέσματα των παραπάνω δράσεων κατατέθηκαν προς αξιολόγηση στο Γραφείο του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου στην Ελλάδα και το σχολείο μας είχε την τιμή να αναγορευθεί για δεύτερη φορά “Σχολείο Πρέσβης του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου”. Παράλληλα, οι μαθητές/μαθήτριες και οι εκπαιδευτικοί που συμμετείχαν στο πρόγραμμα, τιμήθηκαν με τον τίτλο του Junior Ambassador και Senior Ambassador αντίστοιχα, αναλαμβάνοντας να συνεχίσουν την εκστρατεία ενημέρωσης της σχολικής και της ευρύτερης τοπικής κοινότητας σε ζητήματα Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Την 24η Ιανουαρίου 2024 πραγματοποιήθηκε η απονομή των τίτλων του προγράμματος EPAS  στις υπεύθυνες εκπαιδευτικούς και στους/στις μαθητές/τριες του προγράμματος:

1. Κουλουκουργιώτη Ιωάννη
  2. Κολόμβα Κωνσταντίνο
  3. Ιωαννίδη Χαράλαμπο
  4. Ρουκά Πέτρο
  5. Δημόπουλο Αθανάσιο
  6. Μπαντόλα Γεώργιο
  7. Γιαμούζη Λεμονιά
  8. Χαριτάκη Ερασμία
  9. Φώτη Ελένη-Μαρία
  10. Τσιουπλή Χαρά
  11. Παπαδοπούλου Κωνσταντίνα
  12. Παπαζήση Σωτηρία

και στους εθελοντές:

1. Μυτελέτση Γεώργιο
  2. Χατζηνικολάου Ελένη
  3. Καλλιγά Ξένη – Καλλιόπη
  4. Παπαγεωργίου Πελαγία
  5. Αντωνίου Αλέξανδρο

που συμμετείχαν στο Πρόγραμμα.

Θερμά συγχαρητήρια στους Junior και Senior Ambassadors του σχολείου που συμμετείχαν στο πρόγραμμα EPAS.

Εκ μέρους της σχολικής κοινότητας,
Η Διευθύντρια του 2ου ΓΕ.Λ. Κατερίνης
Ελένη Σαμαρά