ΜΟΙΡΑΣΤΕΙΤΕ

Την Τετάρτη 15 Μαΐου στις 10:00 π.μ. και την Πέμπτη 16 Μαΐου 2024 στις 9:30 π.μ. πραγματοποιήθηκε στο Αμφιθέατρο του σχολείου μας η παρουσίαση των Ομίλων και των Προγραμμάτων Σχολικών Δραστηριοτήτων που εκπονήθηκαν κατά το σχολικό έτος 2023-2024.

Συγκεκριμένα, την Τετάρτη 15 Μαΐου, ο κ. Ηλίας Τσολακίδης εκπρόσωπος και ιδρυτικό μέλος της Εθελοντικής Ομάδας δράσης Ν. Πιερίας «Ο Τόπος μου» μίλησε στα παιδιά για τον εθελοντισμό και για τους τρόπους με τους οποίους  μπορεί η κοινωνία των πολιτών να παίξει ενεργό ρόλο στη διαχείριση κρίσεων.

Στη συνέχεια, οι μαθήτριες και οι μαθητές των Ομίλων της Επιχειρηματολογίας, της Ρητορικής και του Προγράμματος «Σχολεία: Πρέσβεις του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου», που καθοδηγούνται και υποστηρίζονται από τις εκπαιδευτικούς Τζιάτζιου Μαρίνα, Μπασιά Ελένη, Κουτρούπα Αικατερίνη, Καμηλάρη Παρασκευή, Περδίκη Σοφία και Γεωργαντά Ευφραξία, διοργάνωσαν αγώνα ρητορικής τέχνης στους διττούς λόγους. Ο αγώνας με θέμα: «Η συμμετοχή των νέων στις Ευρωεκλογές είναι σημαντική για τη διαμόρφωση του  ευρωπαϊκού  γίγνεσθαι» είχε ιδιαίτερο ενδιαφέρον. Ειδικότερα, οι μαθητές χωρισμένοι σε ομάδες ανέλαβαν ρόλους και προσπάθησαν να αποδείξουν με επιχειρήματα την ορθότητα της άποψής τους, αντάλλαξαν απόψεις, συνεργάστηκαν και αγωνίστηκαν με διάθεση, ήθος και ευγένεια, διατυπώνοντας επιχειρήματα υπέρ ή κατά της θέσης που κλήθηκαν να υπερασπιστούν. Ακόμη, συμμετείχαν ενεργά με ιδιαιτέρως εύστοχα και καίρια σχόλια, ασκώντας με αυτόν τον τρόπο την κριτική τους σκέψη, την παρατηρητικότητά τους και την δεξιότητα της ενεργητικής ακρόασης.

Την Πέμπτη 16 Μαΐου η κ. Κίτσιου και η κ. Κουτρούπα παρουσίασαν το πρόγραμμα ERASMUS+ με τίτλο «Καλλιεργώντας δημοκρατική και ψηφιακή συνείδηση στους μαθητές» και το πολιτιστικό πρόγραμμα με τίτλο: «Μοντέλο Προσομοίωσης Ηνωμένων Εθνών (MUN)». Στο συγκεκριμένο πρόγραμμα οι συμμετέχοντες μαθητές αναλαμβάνουν το ρόλο διπλωματών διαφόρων κρατών-μελών του ΟΗΕ, ερευνούν τα διεθνή ζητήματα της επικαιρότητας και στο πλαίσιο  των επιτροπών και οργάνων του ΟΗΕ, δημιουργούν συμμαχίες και προτείνουν λύσεις με μορφή “ψηφισμάτων”. Η θεμελιώδης ιδέα του Μοντέλου Ηνωμένων Εθνών είναι ότι «η πολιτική δραστηριότητα πρέπει να βιώνεται και όχι μόνο να παρατηρείται».

Στη συνέχεια, η κ. Περδίκη Σοφία και η κ. Γεωργαντά Ευφραξία παρουσίασαν το ευρωπαϊκό πρόγραμμα «Σχολεία: Πρέσβεις του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου – EPAS» σχ. Έτους 2023-24, το οποίο έχει ως κύριο στόχο να ενθαρρύνει τους/τις νέους/ες, ιδιαίτερα μαθητές/τριες Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης να κατανοήσουν τα δικαιώματα τους ως ευρωπαίοι πολίτες  να γνωρίσουν το έργο και τις αρμοδιότητες του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και των μελών του και να αντιληφθούν πώς μπορούν να συμμετέχουν καλύτερα στη διαμόρφωση του δημοσίου βίου και στην εμπέδωση της πολιτικής δημοκρατίας στην Ευρωπαϊκή Ένωση.

Έπειτα, παρουσιάστηκε από την κ. Καμηλάρη Π., την κ. Μπασιά Ε. και την κ. Νικολαϊδου Α. το περιβαλλοντικό πρόγραμμα με τίτλο:  «Κλικ, προστάτευσέ το» που έχει ως σκοπό  την ανάπτυξη της παρατηρητικότητας των μαθητών και την ευαισθητοποίησή τους στην ανάληψη δράσης για ζητήματα του περιβάλλοντός τους.

Ακολούθησε από τον κ. Τασχουνίδη Ευστ. η παρουσίαση του πολιτιστικού προγράμματος «Οργάνωση και λειτουργία της Σχολικής Βιβλιοθήκης» στο οποίο συμμετέχει  η Διευθύντρια και ο  κ. Μέλλιος Β. Με σκοπό την προώθηση της φιλαναγνωσίας και την  αξιοποίηση του πλούσιου υλικού που η Βιβλιοθήκη του σχολείου διαθέτει, ο κ. Τασχουνίδης παρουσίασε την καταγραφή των βιβλίων της από τους μαθητές σε μια σύγχρονη βάση δεδομένων με σκοπό την εύκολη διαχείρισή της, ώστε να μπορέσει αυτή να λειτουργήσει ως δανειστική για μαθητές, εκπαιδευτικούς, αλλά και γονείς.

Τη φετινή χρονιά υλοποιήθηκε, ακόμη, το περιβαλλοντικό πρόγραμμα με τίτλο: «Τα 3R: Reduce, Reuse, Recycle» από τον κ. Τασχουνίδη  Ευστ., την κ. Θεοδωροπούλου Ευαγ. και τον κ. Τσιώλη Ι.

Τέλος, αξίζει να αναφερθεί ο Όμιλος «Δημιουργική γραφή στα Αγγλικά και ελεύθερο σχέδιο», με υπεύθυνες την κ. Γεωργαντά Ευφραξία  και την κ. Περδίκη Σοφία, καθώς κατά τη διάρκεια της λειτουργίας του οι μαθητές/τριες εμπνεύστηκαν δημιούργησαν και αποτύπωσαν ευφάνταστα και αξιόλογα έργα τα οποία εκτίθενται στο ισόγειο του σχολείου μαζί με την έκθεση φωτογραφιών των μαθητών/τριών του προγράμματος «Κλικ, προστάτευσέ το».

Συγχαρητήρια στους εκπαιδευτικούς για τη διάθεση, τον αγώνα, την υποστήριξη και τη δημιουργικότητά τους, στους μαθητές που με ιδιαίτερο ζήλο συμμετείχαν σε όλες τις δράσεις και ξεχώρισαν με τα ταλέντα και τη ζωντάνια τους αλλά και στους γονείς που στήριξαν τις προσπάθειές τους!

Ευχόμαστε σε όλα τα παιδιά καλή επιτυχία στις εξετάσεις τους! Με αγάπη αποχαιρετούμε τους μαθητές της Γ΄ τάξης. Τους ευχόμαστε καλή συνέχεια και να εκπληρώσουν τα όνειρά τους! Με δύναμη και αισιοδοξία να ολοκληρώσουν τις πανελλαδικές τους εξετάσεις και να πετύχουν τον στόχο τους!

Εκ μέρους της σχολικής κοινότητας

Ελένη Σαμαρά

Σχετικές Δημοσιεύσεις