ΜΟΙΡΑΣΤΕΙΤΕ

Την Πέμπτη 25 Απριλίου 2024 επισκέφτηκαν το σχολείο μας μαθητές του 2ου Γυμνασίου Κατερίνης με τη συνοδεία των καθηγητών τους στο πλαίσιο του προγράμματος “Ομαλή μετάβαση από το Γυμνάσιο στο  Λύκειο”.

viber image 2024 04 26 22 44 52 959

Οι μαθητές/τριες ξεναγήθηκαν στους εσωτερικούς και εξωτερικούς χώρους του σχολείου, γνωρίστηκαν με τους μελλοντικούς τους συμμαθητές και συμμετείχαν σε διάφορες αθλοπαιδιές. Στη συνέχεια,  ενημερώθηκαν στην αίθουσα του αμφιθέατρου από τη Διεύθυνση του σχολείου για τα μαθήματα και το πρόγραμμα σπουδών του Γενικού Λυκείου, καθώς και για τη δυνατότητα επιλογής μαθημάτων και κατευθύνσεων. Η έγκυρη και έγκαιρη ενημέρωση στον τομέα αυτό αποτελεί ασφαλιστική δικλείδα σωστών επιλογών και επαγγελματικής επιτυχίας των μαθητών. Παράλληλα προετοιμάζει και ψυχολογικά τους μαθητές για αυτό που θα συναντήσουν μετά την αποφοίτησή τους από το Γυμνάσιο.

viber image 2024 04 26 22 46 50 828

Η κοινή δράση της μετάβασης στέφθηκε με επιτυχία και άφησε εκατέρωθεν τις καλύτερες εντυπώσεις. Αναμένουμε με χαρά τους νέους μας μαθητές το επόμενο σχολικό έτος 2024-25.

Σχετικές Δημοσιεύσεις