ΜΟΙΡΑΣΤΕΙΤΕ

Την 9η Μαΐου, επέτειο της λήξης του Β’ Παγκόσμιου Πολέμου, γιορτάζεται η Μέρα της Ευρώπης. Μια γιορτή της αδελφοσύνης, της ειρήνης και της προόδου που θυμίζει στους ανθρώπους τη σημασία της ειρηνικής συνύπαρξης των λαών και της φρίκης που φέρνει ο πόλεμος στην ανθρωπότητα. Το 2ο ΓΕΛ Κατερίνης και το ΓΕΛ Κολινδρού γιορτάσαμε μαζί με ενθουσιασμό και μεγάλη χαρά τη Μέρα της Ευρώπης στην Πλατεία Ελευθερίας της Κατερίνης, στο πλαίσιο του προγράμματος «Σχολεία Πρέσβεις του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου».

Στο περίπτερο που μας παρείχε ο Δήμος Κατερίνης είχαμε τη χαρά να μιλήσουμε με πλήθος κόσμου και να τους ενημερώσουμε για τη σημασία της συμμετοχής στις επικείμενες ευρωεκλογές της 9ης Ιουνίου. Μικροί και μεγάλοι συμμετείχαν με πολύ κέφι σε παιχνίδια γνώσεων μέσα από την πλατφόρμα Kahoot!, συμπλήρωσαν διαδικτυακά ερωτηματολόγια και παρέλαβαν με προθυμία το ενημερωτικό υλικό. Με αφίσες, κόμικ, παρουσιάσεις και φυλλάδια το μήνυμα «Η ψήφος σου είναι η φωνή σου» διαδόθηκε και αγκαλιάστηκε από τους συμμετέχοντες. Ο διαδικτυακός τόπος της EPAS (European Parliament Ambassador School) υπήρξε για άλλη μια φορά ένας πολύτιμος πόρος στην προσπάθειά μας να ενημερώσουμε τους συμπολίτες μας για το έργο του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και τη συμβολή της Ευρωπαϊκής Ένωσης στις ζωές των πολιτών της Ευρώπης.

Τη δράση μας τίμησαν με την παρουσία τους ο Διευθυντής της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Πιερίας, κ. Γιώργος Μακρής, ο βουλευτής Πιερίας κ. Σπύρος Κουλκουδίνας, η Περιφερειακή Συμβούλος κ. Χρυσαυγή Δριστά και ο κ. Ευθύμης Τσίρκος, εκπρόσωπος του Δήμου Κατερίνης. Η παρουσία τους μας έδωσε μεγάλη χαρά και τα επαινετικά τους σχόλια μας ήταν για μας μεγάλη τιμή και επιβράβευση των προσπαθειών μας.

Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε άλλη μία φορά τον Δήμο Κατερίνης, τον Δήμαρχο, κύριο Γιάννη Ντούμο και τους αντιδημάρχους κα Ελίνα Διαμαντοπούλου και κο Ηλία Τάπρα για τη βοήθειά τους, χωρίς την οποία η σημαντική αυτή δράση δε θα μπορούσε να υλοποιηθεί.

Ας συμμετάσχουμε όλοι μαζί στις ευρωεκλογές της 9ης Ιουνίου, γιατί η ψήφος μας είναι η φωνή μας!

Σχετικές Δημοσιεύσεις