ΜΟΙΡΑΣΤΕΙΤΕ

Την Δευτέρα 17-06-2024  πραγματοποιήθηκε για τους εκπαιδευτικούς του 2ου ΓΕΛ Κατερίνης  ενδοσχολική επιμόρφωση με θέμα «Πρώτες Βοήθειες & Καρδιοπνευμονική Αναζωογόνηση» από τον κ. Κατιρτζή Δημήτριο εκπαιδευτικό κλάδου ΠΕ 11 Φυσικής Αγωγής και Εκπαιδευτή Εκπαιδευτών του Τμήματος Σαμαρειτών, Διασωστών και Ναυαγοσωστών του περιφερειακού τμήματος του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού Κατερίνης.

Το επιμορφωτικό σεμινάριο  διοργανώθηκε στο πλαίσιο της ενδοσχολικής επιμόρφωσης των εκπαιδευτικών (άρθρα 95 και 96 του Ν. 4823/2021, Φ.Ε.Κ. 136 Α’/3-8-2021) μετά από διερεύνηση των ενδιαφερόντων τους και των αναγκών της σχολικής μονάδας. Στόχος του η ευαισθητοποίηση, η ενημέρωση και η απόκτηση γνώσεων στις πρώτες βοήθειες που μπορούν να προσφερθούν στους μαθητές και  στις μαθήτριες, εφόσον παραστεί ανάγκη, μέχρι την παροχή οργανωμένης ιατρικής βοήθειας.

Ο κ. Δημήτριος Κατιρτζής  παρουσίασε θεωρητικά και μέσω βιωματικών ασκήσεων, τους τρόπους παροχής Πρώτων Βοηθειών και αποφυγής ατυχημάτων, τη μέθοδο ΚΑΡΠΑ και τις μεθόδους αντιμετώπισης πνιγμού και πνιγμονής από ξένο σώμα, προκειμένου οι εκπαιδευτικοί να είναι έτοιμοι για τυχόν ατυχές συμβάν στο σχολικό περιβάλλον.

Ο Σύλλογος των εκπαιδευτικών του σχολείου μας ανταποκρίθηκε με ιδιαίτερη χαρά στην επιμορφωτική δράση κι ευχαριστεί θερμά τον κ. Δημήτριο Κατιρτζή, για την ανταπόκριση του στο κάλεσμα μας, ευχόμαστε να έχει πάντα επιτυχίες και να μην χρειαστεί να εφαρμόσουμε όσα μας έμαθε!

Ευχαριστούμε και το τμήμα Σαμαρειτών, Διασωστών και Ναυαγοσωστών του περιφερειακού τμήματος του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού Κατερίνης για την άμεση ανταπόκριση στο αίτημά μας και την παρουσίαση του προγράμματος.

Εκ μέρους της σχολικής κοινότητας

Ελένη Σαμαρά

Σχετικές Δημοσιεύσεις