ΜΟΙΡΑΣΤΕΙΤΕ

Τίτλος Ομίλου : Ρητορικοί αγώνες και εικονικές δίκες Πρωταγόρας.

Εκπαιδευτικοί του ομίλου : Κουτρούπα Κατερίνα ΠΕ02, Καμηλάρη Παρασκευή ΠΕ04.

Σε έναν διαφορετικό τύπο αγωνίσματος είχαν τη δυνατότητα να επιδοθούν οι συμμετέχοντες μαθητές και μαθήτριες του προγράμματος «Ρητορικοί αγώνες και εικονικές δίκες Πρωταγόρας», το οποίο εκπονήθηκε κατά τη σχολική χρονιά 2023-24. Στην άτυπη παλαίστρα των ρητορικών αγώνων και της εικονικής δίκης, οι διαγωνιζόμενοι κλήθηκαν να προετοιμαστούν και να αγωνιστούν σε ένα πνευματικό άθλημα όπου η πάλη των ιδεών και των επιχειρημάτων, οι λεκτικοί εξακοντισμοί και η γλωσσική αρτιμέλεια, η ευγενής άμιλλα είχαν την τιμητική τους.

Στόχος του ομίλου υπήρξε η άσκηση των συμμετεχὀντων/χουσών στις δεξιότητες του προφορικού λόγου με την καταπολέμηση της λεκτικής αγοραφοβίας και την έκθεσή τους σε απαιτητικά ακροατήρια στο πλαίσιο σχολικών αγώνων τοπικού και περιφερειακού επιπέδου, η ενημέρωσή τους, δια της διερευνητικής μεθόδου, σε θέματα κοινωνικό-πολιτικής επικαιρότητας, η πνευματική τους εγρήγορση για την αναίρεση των αντίθετων θέσεων και η ετοιμότητα του λόγου των μικρών ρητόρων. προπάντων όμως η πρόκληση της συμμετοχής και η απόλαυση της μαχητικής προάσπισης των επιχειρημάτων τους σε έναν αγώνα όπου ο σεβασμός στους κανονισμούς, η διαλογική αντιπαράθεση και η ευστροφία του πνεύματος προδιαγράφουν αλλά και προσυπογράφουν την υψηλή ποιότητα του πλαισίου των ρητορικών αγώνων.

Οι διακρίσεις της ομάδας στους αγώνες τοπικού και περιφερειακού επιπέδου το τρέχον έτος (2η θέση στους Διασχολικούς Αγώνες Επιχειρηματολογίας ΓΕΛ Πιερίας και 3η θέση στους Περιφερειακούς Μαθητικούς Αγώνες Αντιλογίας των Νομών Ημαθίας, Πέλλας, Πιερίας και Κιλκίς) επισφράγισαν την επιτυχημένη συνεργασία των εκπαιδευτικών και των μαθητών της ομάδας του σχολείου μας.

Σχετικές Δημοσιεύσεις