ΜΟΙΡΑΣΤΕΙΤΕ

Την Τρίτη 1 Οκτωβρίου  πραγματοποιήθηκε με επιτυχία εκπαιδευτική επίσκεψη του τμήματος Α1 στον Καπνικό Σταθμό στο πλαίσιο των τριήμερων εκδηλώσεων του Δήμου Κατερίνης  με τίτλο «Παιδί και σκύλος». Οι εκδηλώσεις  συνδέονται με το πρόγραμμα “Δες τη ζωή με άλλα μάτια” το οποίο στοχεύει στην εξοικείωση των μαθητών με την αναπηρία και το δικαίωμα των ΑΜΕΑ στην ανεξάρτητη διαβίωση.

Αρχικά  οι μαθητές και οι μαθήτριες παρακολούθησαν την ομιλία με θέμα: «Σκύλος – Οδηγός για άτομα με οπτική αναπηρία» του κ. Αυγουλά, προέδρου της οργάνωσης “Η ζωή με άλλα μάτια”, ο οποίος υλοποιεί με εξαιρετική επιτυχία προγράμματα εξοικείωσης και συμπερίληψης στα σχολεία. Στη συνέχεια  τα παιδιά με τρόπο βιωματικό και με πρωταγωνιστή τον σκύλο-βοηθό τυφλών που προσπέρασε όλα τα φυσικά εμπόδια που συναντούσε,  διαπίστωσαν ότι ο σκύλος δεν είναι μόνο σύντροφος αλλά  είναι σκύλος – οδηγός τυφλών, σκύλος διασώστης, σκύλος αστυνομικός. Τέλος, ακολούθησε  ένας  εποικοδομητικός διάλογος με ερωτήσεις και απαντήσεις προκειμένου να δημιουργηθεί σχέση ενσυναίσθησης μεταξύ των ζώων συντροφιάς και των παιδιών.

Ευχαριστούμε θερμά την  υπεύθυνη  καθηγήτρια της δράσης κ. Αθανασία Λιάπη.

Εκ μέρους της σχολικής κοινότητας

Ελένη Σαμαρά

Σχετικές Δημοσιεύσεις